IP-KAITSEASTE KIIRKURSUS

Kui teil on soov soetada endale elektritõukeratas, siis on tähtis, et te teaksite mida tähendab IP-kaitseaste. Kokkuvõtvalt rääkides näitab IP-kaitseaste ära kui efektiivselt on elektritõukeratas kaitstud tolmu ja vee eest. Kuna elektritõukeratas koosneb peamiselt elektroonikaseadmetest, siis on elektrilist tõukeratast niiske ilmaga kasutades esmatähtis, et elektritõukeratas oleks võimalikult hästi kaitstud vee ja tolmu eest.

Elektritõukeratas ja IP-kaitseaste tabel

IP-kaitseaste mis tähendab inglise keeles “international protection” ja “ingress protection”. Esimene number viitab sellele kui hästi on kaitstud elektritõukeratas puru js tolmu vastu ning teine number viitab sellele kui hästi on kaitstud elektritõukeratas vee eest. Kui numbri asemel on X, siis see tähendab, et ei ole vastavaid katseid tehtud. Tavaliselt märgitakse X esimese numbri asemele, sest kui on juba täidetud 4 või 5 taseme veekindlus, siis on elektrilise tõukeratta kui toote puhul täpne tolmukaitse kindlus ebaolulise tähtsusega.

IP-kaitseaste

Sõidutingimused

puudubvõimalik, et halva veekindlusega elektritõukeratas, seega on soovitatav sõita vaid väga kuiva ilmaga
IPX4märg pinnas, udu, vähene sademete hulk või hoovihm
IPX5pidev, kuid vähene vihm, veelombid
IP34kerge tolm, kivine tee; märg pinnas, udu, kerge ja vähene vihm
IP54aeg-ajalt  maastikusõit; märg pinnas, udu, kerge ja vähene vihm
IP55aeg-ajalt maastikusõit; veelombid, kerge ja pidev vihm
IP65kõik maastikud; veelombid, kerge ja pidev vihm
IP67kõik maastikud; tugev ja pidev vihm, õrnalt vette kastmine

Vee- ja tolmukaitse

Peaaegu, et kõik elektritõukerattad on tolmu ja pori suhtes vastupidavad, isegi siis kui IP-kaitseaste ei ole määratud. Kuid kõik elektritõukerattad ei ole veekindlad, mistõttu on tungivalt soovituslik vältida sõitmist vihmaga.

Näiteks populaarne elektritõukeratas Xiaomi on tugeva konstruktsiooniga, libisemiskindla seisulauaga ja IP54 kaitseastmega. See tähendab, et Xiaomi IP-kaitseaste saamisel läbiti aeg-ajalt maastikku, sõideti märjal teel, udus ja kerges vihmas. Vaatamata sellele on praktika näidanud, et Xiaomi mudelitel esineb veekahjustusi kui sõidetakse liiga tugevas vihmas. Pakume ka teenust, mille käigus muudame elektritõukeratta veekindlamaks. See küll ei garanteeri täielikku veekindlust, aga muudab veekahjustuste tekke vähe tõenäoliseks.

elektritõukeratas-ninebot-max-g30-le-lp-ip-kaitseaste-ipx5
Segway Ninebot Max G30 – IPX5 kaitseastmega

Ninebot Max elektritõukeratas on üks vähestest millel on IP-kaitseaste IPX5. See tähendab, et IP-kaitseaste saamisel on sõidetud elektritõukerattaga pideva, kuid vähese vihmaga ning ühtlasi ka veelompides. Tähele tasuks panna, et elektritõukeratas Ninebot Max ei ole IP-kaitseastme saamisel testitud näiteks tolmusel maastikul, sellest tulenevalt on ka esimene numbritähis märgitud X-iga. Üldjoontes on Ninebot Max elektritõukeratas üks robustne ja vastupidav elektritõukeratas, kuid ka Ninebot Max elektritõukerattale võib tekkida veekahjustusi väga ekstreemsetes tingimustes.

Teadmiseks: IP-kaitseaste ei ole alati määrav. Mõne tootja elektritõukeratas on niiskusele vägagi vastupidav, kuid tootja ei ole pühendanud aega IP kaitseastme / sertifikaadi saamiseks. Selle koha pealt on perfektne näide Inokim OX seeria, mis on üks parimaid vihmatõukse, kuid ei oma vastavat sertifikaati. Eesti ilmastik on väga vahelduv ning suvel sajab tihti. Sellest tulenevalt soovitatame valida elektritõukeratas, millel on hea IP kaitseaste või küsida meilt selles osas nõu.

IP-kaitseaste ning tolmu ja puru kaitse tabel

Esimene number on tähistatud X-ist kuni 6-ni. Kui esimene number on 0, siis elektritõukerattal puudub igasugune kaitse objektide sissepääsuks. Kui esimene number on 6, siis on elektritõukeratas täielikult tolmu ja/või puru eest kaitstud.

Aste

Efektiivsus

XEi ole testitud
0Puudub igasugune kaitse objektide sissepääsuks
1Suured objektid > 50mm
2Keskmise suurusega objektid > 12.5mm
3Väikese suurusega objektid > 2.5mm
4Väga väikese suurusega objektid > 1mm
5Tugev kaitse tolmu vastu
6Tolmukindel

IP-kaitseaste ja veekindluse tabel

Teine number on suuruses 1 kuni 8. Kui teine number on 0, siis puudub elektritõukerattal igasugune kaitse vee vastu. Number 4 tähistab seda, et elektritõukeratas on kaitstud vee pritsmete eest. Number 7 näitab seda, et elektritõukeratast võib kasta (uputada) kuni 1 meetri sügavusse vette.

Aste

Efektiivsus

XEi ole testitud
0Puudub kaitse vee vastu
1Tilkuv vesi
2Tilkuv vesi 15 kraadise nurga all
3Pihustatav vesi 60 kraadise nurga all
4Pihustatav vesi iga nurga alt
5Nõrk veesurve iga nurga alt
6Kõrge veesurve iga nurga alt
6KVäga kõrge veesurve iga nurga alt
7Uputamine 1 meetri sügavusele vette kuni 30 minutiks
8Uputamine kuni 3m sügavusele
9KVäga kõrge surve taluvus koos kõrge temperatuuriga ning igalt suunalt

KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Minu elektritõukerattal puudub IP-kaitseaste, kuidas ma tean, et minu elektritõukeratas on veekindel?

Paljud elektritõukerattad tulevad ilma IP-kaitseastmeta. Tihtipeale saab lühikest aega selliste elektritõukeratastega kerges vihmas liigelda ning elektritõukeratas on tolmu eest kaitstud. Siiski ei ole soovitatav sõita elektritõukerattaga tugevas vihmas.

Ennem ostu ja sõitu tasuks elektritõukeratast vaadata üle kriitilise pilguga. Vaadake kuidas on kaablid ühendatud, kust kaudu needon paigaldatud jooksma ning kas kusagil on silmale nähtavaid auke.

Kas elektritõukerattaga tohib sõita vihmas?

Nii mõnigi elektritõukeratas on IPX4 kaitseastmega ning sellega sõita tohib väga vähese vihmaga. Mõni elektritõukeratas on võimalik ilma kahjustusteta ka lausa vette uputada. Kõige parema hinnangu saamiseks tuleb otsida ülesse elektritõukeratta IP-kaitseaste ning vaadata kriitilise pilguga, et ega ei oleks kohti kust vesi võiks jõuda elektroonikani.

Kui teie elektritõukeratas omab IP kaitseklassi, mis on näiteks IPX5, IPX6 või IPX7, siis võite julgelt sõita ka vihmas.

Kas veekahjustused kuuluvad garantii alla?

Tavalise garantii alla ei kuulu veekahjustused, isegi siis kui elektritõukerattal on kõige kõrgem IP-kaitseaste.

Põhjus on nimelt selles, et edasimüüja ei tea millistes tingimustes elektritõukeratas kahjustatud sai ning rikke järgse diagnostika käigus eeldatakse alati, et elektritõukeratas on saanud veekahjustuse kliendi vale kasutuse tagajärjel – kokkupuutel IP kaitseklassi ületava keskkonnaga. Seega on ka tarbijat kaitsva organi poole pöördumine sellistes situatsioonides tarbijale tulutu ning lõpeb kaupleja võiduga.

Selline hoiak ei ole mitte ainult elektritõukerataste maailmas vaid ka igal pool mujal. Näiteks isegi Apple ei kata veekahjustusest tekkinud kulusid, kuigi nende telefonid on IP-kaitseastmega IP67 või suurem.

Kui teie elektritõukeratas on saanud veekahjustuse, siis tuleks see tuua meie remonditöökotta diagnostikasse. Nii saame välja selgitada millised osad vajavad vahetamist, et elektritõukeratas saaks taas sõidukorda.

Tõuksimaailmast on võimalik soetada endale elektritõukeratas, millel on lisaks tavalisele garantiile ka veekindluse garantii.

Viited: Electric Scooter Guide